İçerik değiştirForum Kuralları

Lütfen bu kurallara riayet edelim.

· Kibar olun! Bizler arkadaş canlısı ve misafirperver bir topluluğuz ve de öyle kalmak istiyoruz. Kaba veya kırıcı olmayın. Başkalarına karşı iyi davranırsanız, onlar da size öyle davranacaklardır. Hepimiz anlaşmazlıklar yaşayabiliriz, ama başkalarına ne hakaret ederiz ne de kin güderiz. Muzip ve rahat olmayı unutmayın. Bu hoşumuza gider. Ama kaba ve düşüncesiz olmayı unutun, bunu hiç sevmeyiz!

· Eğlenin... Ama diğer üyelerle değil! Eğlenceden hoşlanırız; kahkaha atmaktan ve şakalardan zevk alırız, ama bu şekilde kaldıkları sürece. Forumlarımızın üyeleriyle dalga geçmekten hoşlanmayız. Bunu yapmaktan uzak durursanız, biz de sizi rahatsız etmeyiz.

· Özel mesaj sistemini üyeleri taciz veya tehdit etmek için kullanıp, bundan haberimiz olmayacağı yanılgısına kapılmayınız. Tespit edildiği anda site içinde açık uyarı alırsınız, imajınız yerle bir olur ve emin olun ki hiç tavsiye etmeyiz.

· Din, ırk, cinsiyet gibi hassas konulara mesaj yazarken kelimelerinizi dikkatli seçiniz. Herkes sizin gibi düşünmeyebilir; dolayısıyla tartışmaları kişiselleştirmeden, polemiğe sürüklemeden devam ettiriniz, kendi görüş ve düşüncelerinizi savunurken diğerlerini yerden yere vurmayınız. Hakaretten özellikle kaçınınız ki sizi tekrar aramızda görebilelim smile.gif

· SPAM! Spam'dan hiç hoşlanmayız ve öyle inanıyoruz ki siz de hoşlanmıyorsunuz. Sitemizle gurur duyuyoruz ve en iyi olmasını istiyoruz. Bizimle rekabet içinde olan bir siteden olmanız mühim değil ama burada sitenizin reklamını yapmanız hoş olmaz. O yüzden, bunun için ayrılmış olan forum dışında kendi sitenizin reklamını yapmayın ki biz de sizin sitenizde kendi reklamımızı yapmayalım. Mesajlarınız belirli forumlarla ilişkili olsa da, reklam amaçlı tüm mesajları bunun için ayrılan forum içine taşıdığımızı bilmenizi isteriz. Aynı zamanda üyelerimize mesaj atıp onları kendi sitenize davet etmeniz ve üye olmalarını istemenizi de hoş karşılamayız. Biz bunu size yapmayız; bu yüzden doğru olan, sizin de yapmamanızdır.

· Yöneticilerimiz iyi bir gruptan oluşmuştur. Fakat her zaman onlarla aynı fikirde olmayabilirsiniz, onlar da sizlerle anlaşamayabilir. Onlardan birinin yaptığı birşeyi onaylamayabilirsiniz veya mesajınız herhangi bir açıklama yapılmadan silinmiş olabilir. Bunlardan dolayı sinirlenip kaba mesajlar yazmaya başlamayın. Bunun yerine, Kurucular veya Yöneticiler grubundan bir kişi ile temasa geçip görüşlerinizi ÖM veya e-mail aracılığıyla açıklayın. Bu şekilde sorunlar hoş bir şekilde çözülebilir.

· Sizler gibi biz de imzalardan ve tip seçeneklerini kullanmaktan hoşlanırız ve bunları kullanmanızda sakınca görmeyiz, fakat lütfen bunları makul tutmaya çalışın. Büyük resimler (piksel veya byte boyut bakımlarından) gerçekten çok sinir bozucu olabiliyor. Özellikle de Çevirmeli Bağlantı kullanan kişiler için... Çok büyükse değiştirmenizi isteyebiliriz.

· Bazen insanlar uygun olmayan konular ya da mesajlar yazabilir veya bunlar, bir Yöneticinin farkına varmadığı bir yerde olabilir. Bunlardan birine rastladığınızda, 'Mesajı Rapor Et' işlevini kullanırsanız seviniriz. Bu mesaja, yanlış yerde olduğunu veya gerçekten kabul edilemez olduğunu belirtir bir yanıt göndermenize gerek yok. Yalnızca bunu bize bildirin, gerisini bize bırakın.

· Biz bağışlayıcı bir topluluğuz. Bazen istemeden bazı şeylerin söylenebileceğinin veya yanlış anlaşılabileceğinin farkındayız. Ayrıca şunun da farkındayız ki, bazen insanların kullandığı ifade ikonları düşüncelerini çok iyi yansıtır. Yalnızca sorun çıkarmak istiyor gibi gözüken insanlara karşı o kadar da bağışlayıcı olmamızı beklemeyin. Bunu kullanmak istemeyiz, ama bu kılavuzda nazikçe yapmamaları istenilen şeyleri yaptıkları takdirde insanları uyaran bir sistemimiz var. Normalde, en başta yöneticilerden biri bu kılavuzu unutmamanızı istemek için sizinle temasa geçer. Kılavuzda yazanlar göz ardı edilmeye devam edilirse, o zaman bir uyarı duyurulabilir. Ayrıca bir seri reklamcı veya toplum huzurunu bozan biri iseniz, bir ban (engelleme) yerinde olacaktır. Böylece burada takılmaktan hoşlanan bizler, zevkli vakitler geçirmeye devam edebiliriz.

· Son olarak, lütfen birbirimize arkadaşça davranalım. Siz kibar ve arkadaş canlısı olursanız sizi ağırlamaktan mutluluk duyarız. Bizi arkadaşlarınıza tavsiye edin ki bu büyük topluluğu çok daha büyük hâle getirelim. Zevkli sohbetler dileriz.

. Bu kurallar hakkında yaptırımlar Harabe.net Ceza Sistemi konusunda belirtildi.

Bu kullanım kılavuzu, arkadaşımız Elric'in yardımlarıyla hazırlanmıştır.